Vi fortsätter att utveckla våra banor!
Banutveckling – 18-hålsbanan
Arbetet med att lyfta vår anläggning fortsätter för fullt. Denna gång fokuserar vi på att förbättra spelupplevelsen, estetiken och spelbarheten på vår 18-hålsbana genom rejäla satsningar på både utslagsplatser och bunkrar.
Här är de viktigaste nyheterna om projektet:
Nya och förbättrade teeområden
- Hål 13, 15 och 16: Dessa tre hål får en total ansiktslyftning vid utslagsplatserna.
- Nybyggnation: Vi bygger helt nya teeytor (Vit, Gul & blå) för att skapa bättre vinklar och en mer visuellt tilltalande start på hålen.
- Större ytor: Ny design med bredare tees ger jämnare slitage och bättre förutsättningar bra gräskvalitet hela säsongen. Helt ny uppdaterad modern bevattning effektiviserar skötsel på alla nya tees.
- Förbättrad säkerhet: Tydligare spelriktning och en högre placering av tee på hål 13 & 15 ger ökad säkerhet mot närliggande hål.
Storöversyn av banans bunkrar
- Reparation: Vi byter ut trasiga bunkerkanter och återställer bunkrarnas ursprungliga form och estetik med vissa justeringar på lutningar och total bunker yta.
- Droppslang bevattning: Droppslangsbevattning installeras i kanterna runt bunkrar för att eliminera uttorkade torra eller trasiga ytor.
- Spelkvalitet: Storlek på vissa bunkrar ses över och justeras där det behövs för att ge ett mer förutsägbart och rättvist bunkerspel.
Praktisk information under byggtiden
- Byggstart: Entreprenör, Maskiner och personal påbörjar arbetet den 1 september.
- Spelbarhet: Banan är öppen som vanligt, men tillfälliga eller utökade startförbud och provisoriska utslagsplatser kommer att användas på hål 13, 15 och 16.
- Visa hänsyn: Respektera avstängda ytor där grävmaskin och fordon arbetar. Följ skyltar runt arbetsområden och komihåg att banarbetarna har alltid företräde.
- Tidsplan: Start 1 september och beräknas vara helt klart i slutet av oktober.
Vi ser fram emot att presentera resultatet som kommer att ge banan ett rejält kvalitetslyft! Löpande uppdateringar kommer presenteras via nyhetsbrev, hemsidan och facebook.
Med vänliga hälsningar,
Viksjö GK
Bankommittén och Banchefen
Banutveckling – 9-hålsbanan
Vi arbetar ständigt med att förbättra vår anläggning och höja spelupplevelsen för dig. Nu har turen kommit till 9-hålsbanan där vi står inför ett antal efterlängtade och spännande uppgraderingar.
Här är en sammanfattning av de förbättringar som påbörjas inom kort:
Nybyggnad och renovering av bunkersystemet
- Modern design: Vi bygger om och moderniserar banans bunkrar för bättre visuell inramning och strategisk utmaning.
- Bättre dränering: Samtliga berörda bunkrar utrustas med modern dräneringsteknik för att ge en spelbar yta oavsett väder och årstid.
- Nya bunkersand: Vi fyller på med högkvalitativ sand som ger ett mer jämnt och rättvist spelläge och finare visuellt intryck.
- Tee renovering Gul & Röd: Utförs etappvis under höst/vinter enligt den design som redan finns på hål 3. Vi kommer att prioritera hål 2 & 5 som första etapp.
Två helt nya greenområden
- Hål 2 och 9: Dessa två hål får helt nya greenområden.
- Förbättrad gräskvalitet: Vi anlägger nya greener från grunden med en gräsblandning som tål slitage bättre och ger en bättre spelupplevelse.
- Spännande kringområden: Avrinningsytor och bunkrar runt dessa greener designas om för att erbjuda roligare och mer varierad närspelsutmaning.
Hur påverkar detta ditt spel?
- Arbetsstart: Arbetet planeras att starta den 3 september
- Spel under byggtiden: Banan kommer att hållas öppen så mycket som möjligt, men provisoriska greener eller tillfälliga startförbud kan förekomma.
- Säkerhet först: Respektera banarbetarna och vänta på klarsignal innan du slår.
Vi är övertygade om att dessa investeringar kommer att göra 9-hålsbanan ännu roligare och mer attraktiv att spela på för alla kategorier av golfare. Vi återkommer med löpande bilddokumentation och uppdateringar under arbetets gång!
Med vänliga hälsningar,
Banchefen & Bankommittén









